Jak hrát šifrovací hru?

Připravili jsme pro vás několik rad, jak si zahrát šifrovací hry na doma, abyste si vše co nejvíc užili, měli z hraní radost a také aby byl výsledek co nejlepší. Pokud jste zkušení hráči, můžete tyto rady možná přeskočit. Jestli ale zkušenosti s hraním šifrovacích her nemáte, třeba vám přijdou tyto postřehy vhod a pomohou vám při hraní.

Jak hrát šifrovací hru
 

Příprava

Přestože se naše šifrovací hry dají hrát v během několika chvil, před odstartováním doporučujeme věnovat alespoň nějaký čas přípravě.

Sestavte si tým

Šifrovací hra je hra týmová. Dobrý tým je základ nejen úspěchu, ale i zábavy. Předem se domluvte, kdo s vámi do hry půjde a kolik času chcete hře věnovat. Důležité je také pojetí. Někdo chce trhat rekordy, někdo se chce jen pobavit a na výsledném čase mu tolik nezáleží.

Rozdělte si role

Každému při hraní sedne jiná role. Určitě neuškodí, když si řeknete, co kdo bude dělat. Zvlášť pokud se dobře neznáte. Zvolíte si šéfa týmu? Někdo má lepší logické uvažování, někdo rád zkouší možnosti, další je manuálně zručný.

Pomůcky

Dobře si pročtěte, co ke hře budete potřebovat. Přestože dbáme na to, aby ke hraní nebylo potřeba nic netradičního, může se stát, že některou z pomůcek musíte sehnat nebo najít vhodnou alternativu. Byla by škoda, kdybyste to zjistili až v průběhu hry a ztratili tak drahocenný čas. V každém případě si zajistěte přístup k internetu.

Taktika

Také byste si měli alespoň přibližně stanovit taktiku. Po jaké době si necháte poradit, pokud se vám nebude dařit šifru vyluštit? Pojedete pořád na plný výkon nebo si dáte občas přestávku. Mají všichni dostatek času?

Občerstvení

Nezapomeňte si přichystat dostatek dobrého občerstvení. Nepřežeňte to ale s alkoholem, za střízliva se určitě luští líp.

Odměna

Není od věci říct si, jak se odměníte, když vše zvládnete. Budete mít větší motivaci se snažit.

Luštění

Šifru si dobře přečtěte a prozkoumejte. Každá maličkost může být pro vyřešení šifry důležitá.

Pokud to jde, pořiďte si kopii pro každého člena týmu.

Když máte nápad, podělte se o něj s ostatními. Někdo ho může dále rozvinout.

Poslouchejte bedlivě, co říkají ostatní.

Řekněte ostatním i to, co s šifrou děláte. Ať dva nedělají totéž.

Neopouštějte zbytečně brzy nějaký nápad. Třeba jen nejste dost trpěliví a jdete správným směrem, i když to tak nevypadá.

Pokud delší dobu nevíte, neváhejte si vzít nápovědu.

Jak hrát šifrovací hru
 

Po hře

Po skončení hry se s ostatními podělte o své dojmy. Mohlo se stát, že se některé informace nebo způsob řešení nedostaly ke všem hráčům, a ve spěchu na vysvětlování nebyl čas.

Nezapomeňte na odměnu, kterou jste si před hrou připravili. Za svůj výkon si ji zasloužíte.